Wrota do Azji to projekt organizowany przez Sekcję Studiów Azjatyckich, która działa w ramach Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, założonego w 1895 roku we Lwowie. PTL to organizacja o wieloletniej tradycji, o profilu antropologicznym, zrzeszająca specjalistów i pasjonatów badań nad ludami świata. Sekcja Studiów Azjatyckich jest młodą, aktywną grupą, która łączy badaczy i pasjonatów Azji.

 

Wśród naszych Członków znajdują się naukowcy, studenci, podróżnicy, dziennikarze. Łączy nas “azjatycki bakcyl”, dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich tych, którym ta tematyka jest bliska. Zajmujemy się organizacją konferencji (m.in. Panel Azjatycki na konferencji  PTL w Gniewinie 2016, I Kongres Chińskich Sztuk Walki we Wrocławiu i konferencja Chińskie sztuki walki w perspektywie humanistycznej 2015, współorganizator), spotkań tematycznych, wykładów.

 

Nasi Członkowie biorą udział w konferencjach specjalistycznych krajowych i międzynarodowych (np. Kongres Azjatycki w Toruniu), wyjeżdżają na stypendia zagraniczne (m.in.Chiny, Tajwan, Korea Południowa), wyjazdy dziennikarskie (np. Tajlandia, Laos, Kambodża), publikują w czasopismach branżowych (“Literatura ludowa”, “Etnografia Nowa”, “Torii. Japonia znana
i nieznana”, “Gdańskie Studia Azji Wschodniej”,). Wśród nas są finaliści i laureaci takich konkursów, jak np. Chinese Bridge - Most do języka chińskiego, autorzy książek o Azji.

Wielu z nas w wolnym czasie poświęca się swoim azjatyckim pasjom, takimi jak np. taniec tradycyjny chiński, chińskie i japońskie sztuki walki, kaligrafia japońska i chińska. W Sekcji Studiów Azjatyckich aktywnie działają doktoranci różnych specjalności np. filologicznych, politologicznych, antropologicznych, historycznych. Chcemy, by każdy, kto z nami współpracuje, znalazł dla siebie pole do aktywności.

 

Współpracujemy także z Instytutem Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim, Muzeum Etnograficznym (Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu), wrocławskimi szkołami sztuk walki.

 

 

Wrota do Azji 2017, All rights reserved.

Created by WP with Adobe Muse.